Legendy o Lajkoniku i Hejnale Mariackim

Czas wolny

14-06-2022

Kraków jest miastem często odwiedzanym przez ludzi z całego świata. Jego położenie na mapie Polski, historia oraz widoczny wpływ innych kultur ukształtowały unikalne tradycje i zwyczaje. Są one charakterystyczne wyłącznie dla tego konkretnego obszaru. Warto się więc z nimi zapoznać nieco lepiej.

Legenda Lajkonika

Kraków wielu osobom kojarzy się między innymi z legendą o Lajkoniku. Tydzień po Bożym Ciele odbywa się nawet jego pochód, prowadzący od Zwierzyńca na Rynek Główny. Lajkonik jest postacią przypominającą konia na dwóch nogach z brodatym jeźdźcem. Ubrany w orientalny i strój przechodzi ulicami pięknego Krakowa. Historia Lajkonika wywodzi się z okresu XIII wieku, to wówczas na miasto napadli Tatarzy. Nie był to jednorazowy incydent. Społeczność zdecydowała się na odparcie ataku wroga i na znak zwycięstwa wjechali konno do miasta, ubrani w orientalne stroje. Tym sposobem Lajkonik stał się symbolem zwycięstwa nad Tatarami. Organizowany pochód przypomina o tym ważnym i przełomowym momencie. Jest kolorową paradą, która przyciąga tłumy ludzi – zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Legendy o Lajkoniku i Hejnale Mariackim

Historia Hejnału Mariackiego

Jednym z symboli Krakowa jest oczywiście Hejnał Mariacki, na tyle rozpoznawalny, że uznawany za unikalny w skali światowej. Wygrywany jest o każdej pełnej godzinie, rozbrzmiewa na Rynku krakowskim i podobnie jak Lajkonik wiąże się z najazdami tatarskimi. Zgodnie z legendą strażnik pełniący służbę dostrzegł zbliżające się do miasta wojska tatarskie. W celu ostrzeżenia polskiego wojska zaczął grać donośną melodię. Nie została ona dokończona, ponieważ strażnik został trafiony tatarską strzałą. To właśnie krótka historia pochodzenia Hejnału Mariackiego, który wygrywany jest obecnie codziennie, na wszystkie strony świata. Jednak zgodnie  tradycją nigdy nie jest dogrywany do końca, urywa się za każdym razem w tym samym momencie. W ten sposób czci się bohaterską postawę trębacza, który jako główny cel postawił ochronę swojego miasta, ojczyzny, nie bojąc się o własne życie. Kraków jest znany jeszcze z wielu innych, równie ciekawych legend, z którymi warto się zapoznać.

Podobne artykuły